מהי חופשת לידה

זכויות נשים בעבודה / מאת עו"ד קרן כהן, מתמחה בדיני עבודה
מהי חופשת לידה?
הגילוי הכי קשה שהיה לי מעצם עבודתי כעורכת דין המתמחה בזכויות נשים בעבודה הוא העובדה שרוב הנשים, למרבה הצער, אינן מודעות לזכויות המגיעות להן במקום עבודתן בתקופת ההיריון ואף לאחר הלידה.
גם שאלה כללית ביותר: "כמה זמן אורכת חופשת הלידה בישראל?", מקבלת תשובות שונות ומגוונות.
אז בואו נעשה סדר:
כיום אורכה של חופשת הלידה, או בשמה החדש "תקופת לידה והורות" היא 26 שבועות (בהנחה ונולד תינוק אחד) ובתנאי שהעובדת עבדה לפחות 12 חודשים אצל המעסיק בטרם הלידה.
15 השבועות הראשונים מזכים בדמי לידה והם נקראים חל"ד (חופשת לידה) ואילו ה-11 הנותרים מהווים חל"ת (חופשה ללא תשלום) ועליהם לא משולם דבר.
עובדת בעלת וותק של פחות משנה תהיה זכאית לתקופת לידה והורות בת 15 שבועות בלבד.
האם ניתן להאריך או לקצר את חופשת הלידה?
עובדת יכולה להאריך את תקופת הלידה וההורות שלה בעד ¼ מוותק העבודה שלה אצל אותו המעסיק או במקום העבודה אך לא יותר משנה מיום הלידה. ככל שבוחרת העובדת להאריך את תקופת הלידה וההורות, תיספר התקופה המוארכת החל מהשבוע ה-16 לחופשת הלידה.
ומה לגבי קיצור חופשת הלידה?
לעובדת ישנה אפשרות לקצר את משך התקופה אך לא פחות מ- 15 שבועות (ובתנאי בהנחה וילדת אחרי ה- 1.1.2017) ככל שהעובדת ביקשה להקדים את מועד חזרתה לעבודה, המעסיק לא יוכל לדחות את חזרתה לעבודה מעבר ל- 3 שבועות מיום מתן ההודעה.
כאן המקום להזכיר שבעקבות התיקונים שחלו בחקיקה גם גברים יכולים לצאת חופשת לידה בהתקיים תנאים מסויימים, עליהם אפרט על כך במאמר נפרד.

קרן פרוכט כהן משרד עו"ד

דיני עבודה, זכויות עובדים, ליווי מעסיקים

ת.ד 6352, חולון, 5816301

טלפון: 050-2230442         פקס: 153-50-2230442

מאמרים נוספים
נגישות