איך לעודד עצמאות אצל ילדים

לידה | פעוטות


זה לא קורה ביום אחד אבל זה לגמרי בידיים שלנו איך נוכל לעודד עצמאות אצל ילדים.כולנו רוצים ומאחלים לילדינו שיגדלו להיות עצמאיים, מלאי ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.
בתחילת חייו, התינוק תלוי בנו לחלוטין. לפעמים התלות הזו יכולה להלחיץ ולהעלות בנו חשש שאנחנו מרגלים את התינוק לתלות בנו. אבל דווקא מהתלות הזו התינוק יוכל להגיע לעצמאות, מתוך תחושת הביטחון שנוצרת אצלו.

איך נוכל לעודד עצמאות אצל ילדים?

נאפשר לו להתנסות

על ידי סידור הסביבה שלו כך שתהיה בטיחותית והוא יוכל לחקור אותה ללא חשש, ובכך שלא נתערב ונאפשר לו לנסות, התנסויות קטנות עבורנו הן התנסויות אדירות עבורו.

ככל שיתנסה יותר הוא ישכלל את יכולותיו ויתרגל לבצע פעולות לבד, מתחושות אלו נוצרת ומתבססת תחושת המסוגלות והביטחון בעצמו.

בכל גיל ובכל שלב התפתחותי אנחנו יכולים להתבונן על הילד שלנו, לשים לב לדברים שהוא כבר מסוגל לעשות ולאפשר לו לעשותם.

דוגמאות לעצמאות בשנה הראשונה:

אחת התנועות הראשונות שהפעוטות עושים באופן מתוכנן היא הושטת ידיים לעבר צעצוע (אחרי מעקב אחר חפצים, בסביבות גיל 3 חודשים). כדי שנוכל לאפשר לו להתנסות ולהרגיש תחושת הצלחה חשוב לבחור צעצועים שיהיה לו קל להחזיק ולתפוס, כדור עם חורים או חישוק טובים לשלב הזה.

כשאני הופכת את התינוק מהגב לבטן, או כשהוא מצליח להתהפך, אם היד נתקעת מתחת לבית החזה – אני לא אוציא לו את היד ישר, קודם אתן לו את ההזדמנות לנסות לבד. אם הוא בוכה או שלא מצליח לבד אני אכופף את הרגל בצד של היד התקועה לכיוון הבטן או ארים את האגן בצד של היד התקועה עד שיצליח לבד.

לקראת גיל חצי שנה (בהתאם לקצב ההתפתחות) אפשר לתת לתינוק להחזיק לבד את הבקבוק (תמ"ל או מים), להכניס את המוצץ לפה. בתקופה זו מתחילה חשיפה למוצקים וניתן לאפשר להיות חלק פעיל, לגעת באוכל ולאפשר אכילה עצמאית, בצורה בטיחותית ומפוקחת כמובן. 

ברגע שהתינוק יודע להתהפך ולזחול, לאפשר לו להגיע לבד לצעצוע במקום לתת לו אותו.

להגיש לתינוק שתי אפשרויות של משחק שיבחר.

חשוב לזכור בפעמים הראשונות ייקח לו יותר זמן לבצע את הפעולה זה לא יהיה מושלם בהתחלה, זה לא יהיה כמו שאני אעשה את זה בשבילו וזה חלק מהעניין.

אבל ככל שניתן לו להתנסות הוא יבצע את הפעולה בצורה טובה יותר. וזה נכון לכל גיל.

גם אם לתינוק קשה והוא לא מצליח אני אתן לו את העזרה הקטנה ביותר על מנת שיחוש מסוגלות עצמית.

כשהתינוק חש תסכול

קשה לנו עם התסכול, אבל הוא בלתי נמנע. גם אם בהתחלה נוכל לעזור ולתת לו את מה שצריך כדי לחסוך ממנו את תחושת התסכול והקושי, בהמשך חייו הוא יחווה תסכול, אבל לא ידע להתמודד עמו. לכן נרצה לעזור לו להתמודד עם התסכול בסביבה הביתית עם התמיכה שלנו. תזכרו, התסכול הוא חלק טבעי מההתפתחות.

מזמינה אתכם לשים לב למה התינוק/הילד שלכן מסוגל לעשות לבד, ולאפשר לו את זה.

תגייסו לכך את הסבלנות שלכם כי זו השקעה שווה לעתיד שאנחנו מאחלים להם.

ניווט

Similar Posts