איך לעודד עצמאות אצל פעוטות

כולנו רוצים ומאחלים לילדינו שיגדלו להיות עצמאיים, מלאי ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

עצמאות אצל פעוטות לא מופיעה ביום אחד אבל זה לגמרי בידיים שלנו.

בתחילת חייו, התינוק תלוי בנו לחלוטין. לפעמים התלות הזו יכולה להלחיץ ולהעלות בנו חשש שאנחנו מרגילים את התינוק לתלות בנו. אבל דווקא מהתלות הזו התינוק יוכל להגיע לעצמאות, מתוך תחושת הביטחון שנוצרת אצלו.

איך נוכל לעודד עצמאות אצל פעוטות?

נאפשר לו להתנסות

על ידי סידור הסביבה שלו כך שתהיה בטיחותית והוא יוכל לחקור אותה ללא חשש, ובכך שלא נתערב ונאפשר לו לנסות, התנסויות קטנות עבורנו הן התנסויות אדירות עבורו.

ככל תתני לילדך להתנסות יותר כך תלמדי אותו ותרגילי אותו לבצע פעולות לבד. מתחושות אלו נוצרת ומתבססת תחושת המסוגלות והביטחון בעצמו.

בכל גיל ובכל שלב התפתחותי אנחנו יכולים להתבונן על הילד שלנו, לשים לב לדברים שהוא כבר מסוגל לעשות ולאפשר לו לעשותם.

דוגמאות לעצמאות אצל פעוטות בשנה הראשונה:

🌟אחת התנועות הראשונות שהתינוק עושה באופן מתוכנן היא הושטת ידיים לעבר צעצוע. כאשר הוא עוקב אחר חפצים, בסביבות גיל 3 חודשים. כדי לאפשר לו להתנסות ולהרגיש תחושת הצלחה חשוב לבחור צעצועים שיהיה לו קל להחזיק ולתפוס. למשל כדור עם חורים או חישוק טובים לשלב הזה.

🌟כשאני הופכת תינוק מהגב לבטן, לפעמים היד תתקע מתחת לבית החזה אני לא אוציא אותה ישר. אני קודם אתן לו את ההזדמנות להתנסות לבד. אם הוא בוכה או שלא מצליח לבד. אני אעזור לו בכך שאכופף את הרגל בצד של היד התקועה לכיוון הבטן. ואו ארים את האגן בצד של היד התקועה עד שיצליח לבד.

עצמאות אצל פעוטות

🌟לקראת גיל חצי שנה (בהתאם לקצב ההתפתחות) אפשר לתת לתינוק להחזיק לבד את הבקבוק (תמ"ל או מים), להכניס את המוצץ לפה. בתקופה זו מתחילה חשיפה למוצקים וניתן לאפשר להיות חלק פעיל, לגעת באוכל ולאפשר אכילה עצמאית, בצורה בטיחותית ומפוקחת כמובן. 

🌟ברגע שהתינוק יודע להתהפך ולזחול, לאפשר לו להגיע לבד לצעצוע במקום לתת לו אותו.

🌟להגיש לתינוק שתי אפשרויות של משחק שיבחר.

חשוב שתזכרי שבהתחלה יקח זמן לביצוע הפעולות וזה בטח לא יהיה מושלם וזה בדיוק חלק מהעניין.

אבל ככל שניתן לו להתנסות כך הפעולה תתבצע בצורה טובה יותר. וזה נכון לכל גיל.

גם אם לתינוק קשה והוא לא מצליח אני אתן לו את העזרה הקטנה ביותר על מנת שיחוש מסוגלות עצמית.

כשהתינוק חש תסכול

קשה לנו עם התסכול, אבל זה חלק מהתהליך. גם אם בהתחלה נוכל לעזור ולתת לו את מה שצריך כדי לחסוך ממנו את תחושת התסכול והקושי, בהמשך חייו הוא יחווה תסכול, אבל לא ידע להתמודד עמו. לכן נרצה לעזור לו להתמודד עם התסכול בסביבה הביתית עם התמיכה שלנו. תזכרו, התסכול הוא חלק טבעי מההתפתחות.

מזמינה אתכם לשים לב למה התינוק/הילד שלכן מסוגל לעשות לבד, ולאפשר לו את זה.

תגייסו לכך את הסבלנות שלכם כי זו השקעה שווה לעתיד שאנחנו מאחלים להם.

מאמרים נוספים
נגישות